Германецот Петер Баер избран за известувач на ПССЕ за Косово

21

Комисијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ)  го избра пратеникот во Бундестагот Пeтер Баер за известувач за ситуацијата во Косово.

ПССЕ објави на Твитер дека Баер е избран за известувач за ситуацијата во Косово и му честиташе.

Во соопштението за медиумите за назначувањето на Баер, Советот на Европа посочи дека Косово се споменува во целосна согласност со Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН 1244 и без прејудицирање на статусот.

Баер, известувач за Западен Балкан во германскиот парламент, на 3 септември во Приштина изјави дека Берлин се спротивставува на промена на границите како дел од дијалогот за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија и ги повика петте членки на ЕУ кои не го признаваат Косово тоа да го направат.

На крајот на април, пред состанокот на српските и косовските лидери во Берлин, Баер предупреди дека европските перспективи на Србија и на Косово ќе бидат ставени ад акта доколку учесниците на таа средба не покажат силна волја за напредок во процесот за нормализација на односите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.