Германија ги зајакнува граничните контроли

Германија ги засилува полициските патроли на своите граници со колегите членки на ЕУ, Полска и Чешка, откри во средата министерката за внатрешни работи Ненси Фезер. Промените, кои треба да стапат на сила веднаш, се вели дека имаат за цел да ја спречат понатамошната илегална миграција во земјата.

„Мораме да го запреме суровиот бизнис на шверцерите кои ги ставаат човечките животи на ризик за максимален профит“, изјави Фезер, објаснувајќи дека околу една четвртина од мигрантите кои влегуваат во Германија го прават тоа со помош на шверцери, плаќајќи илјадници долари за да преминат преку Средоземно Море или преку копно низ балканските шуми.

„Сакаме да ги спречиме заобиколните движења на шверцерите преку флексибилни и мобилни проверки на местата кои се менуваат“, продолжи таа, истакнувајќи дека зголемувањето на работната сила ќе биде концентрирано на „рути за шверц“ долж дотичните граници. Таа не кажа колку дополнителни службеници ќе бидат распоредени во областа, иако новите патроли ќе ги зголемат постојните мобилни полициски контроли на граничните премини кои пристигнуваат со автомобил или пеш.

Сепак, Фезер рече дека нема да се воспостават фиксни гранични проверки – кои Берлин ќе треба да и ги открие на Европската комисија. Германија има такви контролни пунктови на границата со Австрија од 2015 година.

Министерот за финансии Кристијан Линднер вети дека ќе ги поддржи новозацврстените граници со зголемување од 500 царински службеници во објава на X (поранешен Твитер) во средата, истакнувајќи дека промените имаат за цел „да се запре шверцот и илегалната миграција“.

Објавата дојде само еден ден откако германската полиција изврши рација во станови за кои се тврди дека се поврзани со шверцерски синџир, при што беа откриени над 100 сириски државјани.

Германија се обидуваше да прими бран по бран мигранти, при што 220.000 луѓе поднеле барање за азил само помеѓу јануари и август оваа година. Додека бројката до крајот на годината се очекува да ја надмине вкупната бројка од 240.000 баратели на азил во 2022 година, Германија, исто така, апсорбира над еден милион Украинци кои бегаат од конфликтот во својата татковина од минатата година, повеќе од која било друга земја на ЕУ освен Полска.

Повеќе од две третини од тие Украинци им рекоа на анкетарите на германската влада во декември дека сакаат да останат, барем додека не завршат борбите, а само 2% изјавија дека сакаат да ја напуштат Германија во текот на годината, иако бараат поголема поддршка од владата.

Германските градови и населби, наводно, се трудат да ги примат сите новодојденци, со голем недостиг на станови во тек, бидејќи изградбата на ветените единици пропадна откако Европската централна банка ги зголеми каматните стапки за да се бори против инфлацијата.

Полска се закани дека ќе ги зголеми проверките на германската граница претходно оваа недела, откако германскиот канцелар Олаф Шолц го наведе скандалот со визи за готовина што се расплетува во Варшава во неговиот првичен предлог за зајакнување на граничната безбедност со соседот на Германија.