Германија ги засилува проверки на границите

12

Германската полиција објави дека обновува проверки на граничните пунктови, јави ДПА. Лица на кои им е забрането повторно да влезат во земјата ќе бидат вратени на сите внатрешни германски граници, соопшти централата на сојузната полиција во Потсдам.

Тоа ќе се случи без оглед на какви било нови апликации за статус на заштита во Германија.

Во иднина, планираните инспекции почесто ќе бидат насочени кон внатрешните граници на земјата, земајќи ги предвид патиштата што ги користат илегалните имигранти.

Проверките ќе се вршат случајно на сите германски гранични премини.

Проверки вчера беа извршени на германско-полската граница, на граничниот пункт во градот Горлиц, во провинцијата Саксонија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.