Германија и Холандија го вклучуваат јагленот за производство на енергија

Конфликтот во Украина принуди неколку членки на Европската Унија да ги напуштат своите планови за драстично намалување на емисиите на стакленички гасови и да бараат алтернативи за руската нафта и гас, завртувајќи му се повторно на производството на електрична енергија од јаглен. Германија и Холандија први објавија антикризни мерки. според кои се исклучува забраната за употреба на јаглен во производство на енергија.

Германија мора да ја ограничи употребата на гас за производство на електрична енергија и да му даде приоритет на пополнувањето на просториите за складирање за да се компензира падот на снабдувањето од Русија, рече министерот за економија Роберт Хабек во неделата. Во потег што се спротивставува на принципите на неговата зелена партија што е еколошка, земјата исто така ќе мора да го зголеми горењето на јагленот, рече Хабек.

Руската компанија за гас „Газпром“ минатата недела објави дека ги намалува материјалите преку гасоводот Nord Stream 1 од технички причини, велејќи дека имало одложувања во поправката на компресорските турбини од германската компанија Сименс Енерџи.

Германија во минатото се најде под интензивна критика, особено од Соединетите Американски Држави, за потпирање на ефтини руски извори на енергија, кои Вашингтон отсекогаш го сметал за безбедносен ризик за Европа.

„За да се намали потрошувачката на гас, мора да се користи помалку гас за производство на електрична енергија. Електраните со јаглен ќе треба да се користат повеќе“, се вели во соопштението на Министерството за економија.

Хабек исто така рече дека повеќе гас треба да се пумпа во објекти за складирање. „Во спротивно, ќе биде навистина тесно во зима“, рече тој. Во моментов капацитетите за складирање на гас во Германија се полни околу 57%.

Хабек се жали за потребата да се користи повеќе јаглен за производство на електрична енергија, но ја опиша сегашната состојба како сериозна.

Холандија во понеделникот соопшти дека ќе ја активира фазата на „рано предупредување“ на планот за енергетска криза и ја крена забраната за производство од електрани со јаглен, бидејќи се обидува да го намали потпирањето на рускиот гас во пресрет на војната во Украина. Земјата увезуваше дури 15% од својот гас од Русија, а сега купува LNG и ја намалува потрошувачката на гас, но сепак може да се соочи со недостаток оваа зима.

Холандскиот министер за енергија Роб Џетен на прес -конференција во Хаг за да ги објави потезите на холандската влада според кои отстранувањето на забраната за  производство на енергија од јаглен, која беше на сила досега, се очекува да заштеди 2 милијарди кубни метри на употреба на гас годишно.

Холандија претходно го ограниччи производството на струја од јаглен на 35% од капацитетот кај своите постројки за да ги ограничи емисиите на јаглерод диоксид. Џетен рече дека Холандија, и покрај ваквата одлука, сепак ќе ги исполни 2030 -те климатски цели.

Холандската влада исто така објави дека планира да произведе 2,8 милијарди кубни метри гас од полето Гронинген гас до октомври 2023 година.

Тоа е намалено од 4,5 милијарди кубни метрин но, претходно владата планираше производството да го доведе речиси до нула нула производство до крајот на 2023 година. Холандија со години го намалува производството на гас на подрачјето на Гронинген поради земјотресите што ги активира, но ја остави отворена можноста производството да се зголеми доколку домаќинствата се соочуваат со физички недостиг.

„Раното предупредување“ фаза на трифазниот план за криза во земјата, ги предупредува корисниците, регулаторите и владите за конкретна закана од недостиг на гас. Планот исто така вклучува фази „аларм“ и „итни случаи“, иако останува нејасно како би се рационализирал гасот на индустриските корисници во случај на недостиг на гас.

Од понеделник, холандските капацитети за складирање на гас беа околу 48% полни. Владата објави субвенција во мај за да ги охрабри приватните компании да го пополнат главниот склад во Бергермер. Неговите резерви се пополнуваат за неколку процентни поени неделно – не доволно брзо за да се исполнат целта да се пополнат 80% пред зимата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.