20 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Германија нуди 500.000 евра за информација за грабежот на музејот во Дрезден!!

385

Германските власти нудат награда од половина милион евра за информација која би довела до пронаоѓање на единствената колекција на драги камења и накит од 18 век украдени од Музејот во Дрезден.

Големиот дијамантски брош и другиот накит се украдени и изнесени од „Зелениот трезор “ во Дрезден во понеделникот наутро.

Полицијата и обвинителите соопштиле дека „ќе пребараат под секое дрво и камен за да го решат грабежот на векот“.

Тим од 40 истражители работи на решавање на грабежот на векот.

„Зелениот трезор е основан во 1723 година и ви својата ризница содржел околу 4000 предмети од злато и драги камења.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.