ВИДЕО I Германија по голема драма избори полуфинале против САД на Мундобаскетот

Германските кошаркари денеска по голема драма триумфираа против Летонија со 81-79 за пласман во полуфинале на Светското првенство, каде што ќе се соочат против САД.

Летонија имаше одличен старт и водство од 13-3 на средината на првата четвртина, но набрзо Германија влезе во серија и намали на 13-16.

Германија играше подобро во втората четвртина, каде што направи пресврт и на полувреме замина со 36-34.

Возбудувањата продолжија и во второто полувреме, каде што Германија не успеа да избега и Летонија го следеше нејзиниот чекор (59-62) во третата четвртина.

Германија конечно исчекор кон победата направи на стартот на последните 10 минути кога поведе со 74-60, а Летонија се разигра дури во финишот, но немаше сила за пресврт.

Вагнер беше најефикасен кај Германците со 16 поени, осум скокови и три асистенции.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.