Германија: Повлекувањето на САД од СЗО е спротивно на меѓународната соработка

31

Повлекувањето на САД од Светската здравствена организација (СЗО) претставува „спротивност на меѓународната соработка“, оцени денеска германската Влада.

– Глобалната епидемија ни покажува дека е неопходна поголема меѓународна соработка за борба против епидемијата, а не помала, истакна портпаролката на германската Влада, Мартина Фиц.

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера официјално ги повлече САД од СЗО, која ја обвинува за лошо управување со пандемијата на новиот коронавирус, а мерката стапува во сила на 6 јули 2021 година.

САД се најголем одделен финансиер на СЗО со околу 450 милиони долари годишно.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.