Германија конечно доби владејачка коалиција

Партијата на Ангела Меркел се договори со Социјалдемократите да формираат влада два месеци по изборите за Бундестагот

Германската канцеларка Ангела Меркел постигнала договор за коалиција со Социјадемократската партија на Германија (СПД), соопштиле денеска властите во Германија.

Договорот е постигнат по повеќе од два месеци откако Демохристијанската унија (ЦДУ) заедно со сестринската баварска партија Христијанско – социјалната унија (ЦСУ) на изборите за Бундестагот освоија 41,5 отсто од гласовите.

Овој договор треба на почетокот на декември да го одобри членството на СПД, а исходот од тоа гласање, како што оценува агенцијата Франс прес, се уште е неизвесен.

Во случај СПД да одобри формирање на коалиција, Меркел од 17-ти декември повторно ќе биде на чело на германската влада, што ќе биде нејзин трети по ред мандат.

„Станува збор за пакет мерки кои можеме да ги преставиме на нашата партија и кои можеме да ги одобриме“, рекла генералната секретарка на СПД, Андреа Налез.

Таа изјавиле дека е постигнат договор за зголемување на минималната плата и дека од 2015 година надоместот за час работа ќе изнесува најмалку 8,5 евра.

Зголемување на минималната заработка беше една од клучните точки на предизборната кампања на социјалдемократите и најважен услов за формирање на коалиција.

СПД успеа да се избори и за можноста децата кои се родени во Германија, а родителите им се странски државјани да добијат двојно државјанство.

Генералниот секретар на ЦДУ, Херман Греје изразил задоволство што не е постигнат договор за зголемување на даноците, за што исто така претходно се залагаа социјалдемократите.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.