Германската опозиција бара украинските мажи да се вратат дома и да се борат

Thorsten Frei, (CDU/CSU) Mitglied des Deutschen Bundestages, spricht in der Sitzung im Bundestag. Es geht unter anderem um weitere Corona-Maßnahmen wie die von SPD, Grünen und FDP geplante Impfpflicht für Personal in Kliniken oder Pflegeheimen. +++ dpa-Bildfunk +++

Германската влада треба да престане да дава социјални бенефиции за Украинците, изјави во неделата високиот пратеник Торстен Фреј. Тој тврдеше дека овој потег ќе ги поттикне украинските мажи да се вратат во нивната матична земја и да се приклучат на армијата среде конфликтот со Русија.

Фреј, заменик-шефот на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) во Бундестагот, ги обвини Украинците дека избегале во Германија за да избегнат мобилизација дома.

„Иако сè е на коцка за Киев пред бруталниот руски напад, многу Украинци во оваа земја кои се способни да ја одбранат својата татковина излегуваат од неа“, изјави Фреј за Funke Mediengruppe. „Треба да бидеме искрени: придобивките… за воените бегалци обезбедуваат сосема погрешни стимулации“.

Фреј мислеше на програмата за социјална помош позната како „Буергергелд“ која им овозможува на Украинците да добиваат 563 евра (610 долари) месечно. Барателите на азил од други земји имаат право на 460 евра, пишува таблоидот Билд.

Друг член на ЦДУ, министерот за внатрешни работи на Бранденбург, Мајкл Штубген, изјави: „нема смисла да се зборува за поддршка на Украина на најдобар можен начин и истовремено поддршка на украинските дезертери“. Идејата за автоматско нудење бенефиции за украинските бегалци е „фундаментална грешка“, рече тој, наведувајќи ја нивната ниска стапка на невработеност.

Генералниот секретар на Слободната демократска партија (ФДП), Бијан Џир-Сараи, во неделата за Билд изјави дека „новопристигнатите воени бегалци од Украина повеќе не треба да добиваат исплати од Буергергелд“. Тој тврдеше дека наместо тоа, тие треба да имаат право само на бенефиции за барателите на азил.

Околу 1,3 милиони украински бегалци престојувале во Германија од март 2024 година, според Евростат. Околу 256.000 од нив се мажи на возраст од 18 до 60 години, јавуваат германските медиуми.

Украина се мачи да најде нови регрути бидејќи нејзините вооружени сили трпат големи загуби. Рускиот министер за одбрана Андреј Белоусов во петокот изјави дека Украина изгубила повеќе од 35.000 војници во борбите само во мај. Претходно во месецот, Москва ги процени загубите на Киев од почетокот на 2024 година на над 111.000.

Оваа пролет, Киев ги заостри правилата за мобилизација и ја намали старосната граница од 27 на 25 години. Предлог-кампањата беше нарушена со широко затајување и обвинувања за корупција.