Германската полиција изврши претрес во седиште на терористичка организација

9

Германската полиција утрово изврши претрес на 13 локации, што се поврзани со пет осомничени лица дека формирале десничарска терористичка организација.

Терористичката организација планирала напади врз полицијата и припадниците на малцинствата.

Според германското сојузно обвинителство наводно петтемина формирале организација во септември 2019 година со цел да се наруши поредокот во Германија, а за постигнување на својата цел планирале напади врз политичари, баратели на азил и муслиманите, за да предизвикаат воена состојба.

Уште осум лица се под сомнение дека финансиски ја помагале групата, набавувале оружје и планирале да учествуваат во идните напади.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.