Германскиот парламент ќе гласа за составот на новиот кабинет

48

Германскиот парламент ќе гласа за составот на новиот кабинет и трет мандат на канцеларката Ангела Меркел. Федералната република повторно ќе биде управувана од голема коалиција меѓу политичките противници, демохристијани и социјалдемократи.

Преговорите за составување на новиот кабинет траеа три месеци. На парламентарните избори во септември демохристијаните добија значително повеќе гласови од своите противници, но не доволно за да состават влада.

Коалицискиот договор има 185 страници и беше дефинитивно од лидерот на социјалдемократите Зигмар Габриел како Договор за малите луѓе. Договорот предвидува одредување на минимална работна дневница од осум евра и 50 центи на час, измени во пензискиот и лекови политика.

Конзервативците добиваат осум министерски функции, а социјалдемократите шест.

Зигмар Габриел станува заменик-канцелар и ја презема економијата и енергетиката. Шефот на парламентарната група на социјалдемократите Франк Валтер Штајнмаер повторно ќе биде министер за надворешни работи. Тој ја вршеше оваа функција во првиот мандат на Меркел, таа управува повторно во голема коалиција со социјалдемократите. Финансиите остануваат кај Волфганг Шојбле.

Пред новиот кабинет има два големи проекти, реформи во енергетската политика и стабилноста на ЕУ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.