Германскиот претседател Штајнмаер го прими Зеленски во Берлин

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер денеска го пречека Володимир Зеленски во Шлос Белви, неговата официјална резиденција во Берлин, со што и официјално почна посетата на украинскиот претседател на Германија.

Како што јави ДПА, Зеленски изрази благодарност до Германија при потпишувањето во книгата за посетители во официјалната берлинска резиденција на Штајнмаер.

– Во најпредизвикувачкиот период во модерната историја на Украина, Германија се покажа како наш вистински пријател и сигурен сојузник, кој одлучно стои рамо до рамо со украинскиот народ во борбата за одбрана на слободата и демократските вредности, напиша Зеленски на англиски.

– Заедно ќе победиме и ќе го вратиме мирот во Европа. Ви благодариме, господине сојузен претседател, за личната поддршка на Украина и гостопримството, и на германскиот народ за фантастичната солидарност. Слава на Украина. Данке Дојчланд, напиша Зеленски.

Двајцата лидери ќе разговараат заедно со по четворица советници. Улогата на Штајнмаер е во голема мера церемонијална, додека Зеленски има извршни овластувања, како и шеф на државата.

Подоцна во текот на денот, германскиот канцелар Олаф Шолц ќе го пречека украинскиот лидер со воени почести по што ќе одржат тет-а-тет разговори. Потоа ќе се приклучат уште неколку функционери.

По средбата со Шолц закажана е и прес-конференција.

Во Ахен на Зеленски и украинскиот народ попладне ќе им биде врачена наградата Карло Велики за придонес во европското единство.