Германскиот Рајнметал гради фабрика за артилериски гранати во Литванија

Германскиот производител на оружје Рајнметал планира да изгради нова фабрика во Литванија за производство на артилериски гранати од 155 милиметри, јави ДПА.

Договорниот партнер на германското Министерство за одбрана и владата на балтичката земја-членка на ЕУ и НАТО потпишаа меморандум за разбирање во присуство на литванската премиерка Инфрида Шимонија, министерката за економија Аушрина Армонаита и министерот за одбрана Лауринас Кашчиунас. Деталите од договорот не беа откриени.

-Инвестицијата на Рајнметал ќе биде најголема во одбранбениот сектор и една од најголемите досега во историјата на Литванија, рече Армонаит.

-Тоа ќе и даде импулс на нашата индустрија, нашата економија и ќе ја зајакне безбедноста на регионот. Подготвени сме да продолжиме да работиме со таа компанија за оваа успешна приказна да се придвижи што поскоро“, додаде министерката.

Рајнметал во средината на март потврди дека планира да изгради фабрика за артилериски гранати во Литванија. Во иднина во таа балтичка држава постојано ќе биде стационирана оклопна бригада на германските вооружени сили.