Ѓер ја одбрани титулата во ЛШ

132

Ракометарките на Ѓер успеаја да ја одбранат европската титула, откако во финалето на фајнлфорот во Будимпешта, триумфираа над црногорскиот шампион Будуќност со 27:21 (15:10).

По минатогодишниот триумф во финалниот двомеч од ЛШ против норвешки Ларвик, екипата на Ѓер овој пат победи на првиот фајнлфор кој го организираше ЕХФ. Ова е четврта екипа на која и успева да го одбрани трофејот во Лигата на шампионите. Најефикасни кај Ѓер беа Горбич со седум погодоци, Аморим постигна 4 а Катарина Булатовиќ 3 голови . Кај Будуќност Неагу постигна седум голови.

Норвежанката Катрин Лунде Харелсен ја понесе титулата МВП на фајнлфорот, Анита Горбич е најдобар стрелец, а Катарина Булатовиќ со круна од следната сезона се сели токму во Будуќност.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.