Ѓорческа избори пласман во четвртфиналето на силниот турнир во Хехинген

Македонката избори пласман во четвртфиналето откако успеа да ја совлада Французинката Фиона Феро, која е 276-та на ВТА листата. Ѓорческа го доби првиот сет со 6:4, додека во вториот се намачи повеќе, но успеа да го добие во тај-брејк, со 7:4.

Во следното коло нашата тенисерка најверојатно ќе игра против познатата швајцарска тенисерка, Ромина Опранди.

Таа е 150-та на светот, своевремено беше и на 32-та позиција ВТА-листата и со сигурност би била најдобрата тенисерка со која Ѓорческа некогаш се соочила.

Турнирот во Хехинген има вредност од 25.000 долари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.