Главниот советник на Зеленски ги обвини САД за конфликтот во Украина

Главниот советник на украинскиот претседател Владимир Зеленски, Михаил Подолијак, ја пофали резолуцијата за „украинска победа“ предложена од американските пратеници во средата. Вашингтон, рече тој, се обидува да ја поправи „историската грешка“ со приемот на Киев во НАТО и одобрувањето на неговите воени цели.

„Резолуцијата на Претставничкиот дом е недвосмислена: САД, за жал, заедно со другите западни земји, ја охрабрија Украина да се откаже од нуклеарното и другото оружје за да обезбеди безбедност и стабилност во регионот под заштитни мерки. Ова беше погрешна политика што беше погрешно протолкувана од агресорот и доведе до голема војна во Европа“, напиша Подолијак на Твитер.

Киев со години инсистираше на тоа дека САД се обврзани да ги заштитат од Москва бидејќи Украина се согласи да и го врати атомското оружје на Москва според Будимпештанскиот меморандум од 1994 година, во замена за гаранции за територијален интегритет. Поранешниот американски претседател Бил Клинтон понуди „извинување“ за тоа во интервју за ирската телевизија RTE претходно овој месец.

Москва тврди дека арсеналот на почетокот не бил на Украина, туку му припаѓал на Советскиот Сојуз, чиј единствен наследник беше призната Русија. Русија, исто така, ги посочи изјавите на Зеленски за повторно стекнување нуклеарно оружје, дадени во јануари 2022 година, како оправдување за нејзината сегашна воена операција.

Само „враќањето на окупираните територии назад во Украина, изведувањето на воените злосторници пред лицето на правдата и полноправното членство на земјата во НАТО“, ќе помогне да се врати безбедноста во Европа, додаде тој.

Коментарите на Подолиак дојдоа како одговор на резолуцијата предложена од американските претставници Џо Вилсон и Стив Коен, републиканец од Јужна Каролина и демократ од Тенеси. Иако неговиот текст не е објавен во јавноста, се чини дека украинската влада е запознаена со неговата содржина. Амбасадорката на Киев во Вашингтон, Оксана Маркарова, во вторникот твитна дека „вклучува важни елементи“ од „мирната формула“ на Зеленски.

Според она што анонимните вработени во Конгресот го кажаа Yahoo News, резолуцијата практично ги повторува точките на разговор на Зеленски, прогласувајќи ја политиката на САД да ги обноват границите на Украина од 1991 година и Русија да плати репарации и нејзиното раководство да биде судено за воени злосторства.

„Можеби најважната карактеристика на западната цивилизациска култура е способноста да се анализираат искуствата од минатото и да се признаат грешките“, изјави Подолиак за Yahoo кога побараа коментар за резолуцијата во вторникот. Ова веројатно беше упатување на тврдењето на резолуцијата дека САД погрешно извршиле притисок врз Украина да се откаже од нуклеарното оружје.

САД продолжуваат да тврдат дека не се учесник во конфликтот, но инсистираат на тоа дека Русија „мора да изгуби“ и обезбеди повеќе од 100 милијарди долари финансиска и воена помош за Киев во изминатата година.

Резолуцијата на Вилсон-Коен ќе треба да биде одобрена од Комитетот за надворешни работи на Претставничкиот дом пред да се гласа пред целосниот дом. Во вторникот вечерта во Сенатот беше претставена придружна резолуција, спонзорирана од демократите Ричард Блументал од Конектикат и Шелдон Вајтхаус од Род Ајленд и републиканката од Јужна Каролина Линдзи Греам.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.