Глобалниот Југ нема да го поддржи Киев како што бара Западот

Западните власти ја прецениле подготвеноста на неутралните држави да се приклучат на антируската политика за поддршка на Украина, пишува The Wall Street Journal.

„Јасно е дека Западот севкупно е изненаден од прилично распространетата неподготвеност за тоа на многу земји во таканаречениот Глобален југ“, изјави за весникот Јан Техау од консултантската фирма „Евразија груп“.

Тој го наведе „непријателството кон САД и Европа“ во некои делови од светот и желбата на растечките сили, како што се Бразил и Јужна Африка, да ја „нагласат својата независност“, се вели во написот.

WSJ ги детализира наводните успеси и неуспеси на западната дипломатија за да ја собере поддршката на неутралните нации за, како што го нарече „фер мировно решение за Украина“ пред собирот на светските лидери следната недела на Генералното собрание на ОН.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на меѓународно ниво ја промовира својата „формула за мир“ со западна поддршка. Тоа вклучува враќање на контролата на Украина врз сите поранешни територии, воени репарации од Русија и трибунал за руското раководство. Москва го отфрли планот Зеленски како надвор од реалноста.

Весникот забележа дека многу „земји во развој“ се спротивставиле на барањата за репарации и суд, додека „меѓународната подготвеност јавно да ја повика Русија е намалена“. Конкретно, последната изјава на лидерите на Г-20 по самитот во Индија минатата недела не ја осуди Русија, па дури и не го нарече конфликтот војна „против Украина“.

Весникот тврди дека состанокот на Г-20 бил „успех и за Западот“, бидејќи рускиот претседател Владимир Путин и кинескиот претседател Кси Џинпинг лично не присуствувале на настанот.

„Всушност, Русија е многу поизолирана од порано“, изјави висок европски функционер за WSJ.

На претстојниот состанок на Генералното собрание на ОН, учесниците кои не се од Запад веројатно „ќе го префрлат глобалниот фокус на нивните приоритети: глобална нееднаквост и олеснување на долгот“, предвидува извештајот.

Москва ја опиша украинската криза како дел од западната прокси војна против Русија. Исто така, ги обвини САД за лошо управување со глобалната економија за себични цели, додека се обидуваат да ја зачуваат својата доминација и да се спротивстават на појавата на мултиполарен свет.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.