21 C
Skopje
сабота, мај 30, 2020

Годинешниот Буџет е поголем за 700 милиони евра од последниот што го креираше владата на ВМРО-ДПМНЕ

45

Денес расправаме за ребаланс на најголемиот буџет во историјата на Република Македонија заради тоа што оваа влада успеа да реализира капитални инвестиции од 28,2 OTСТО , и заради тоашто се докажа дека буџетот за 2019 година бил нереален, напумман и наполнет со шарени лаги, посочи таа.

Пратеничката Стојаноска при своето обрќање посочи дека министерката за финансии, Нина Ангеловска на комисијата за финансирање на буџет не присуствула цели два дена и ја искажа нејзината „загриженост“ и незадоволство за неангажираноста на Ангеловска.

Ова е игнорантен однос кон сите пратеници а посебно кон пратеницит е од мнозинството кои ќе гласаат за и кој силно се борат тука да одбранат нешто што не е за бранење, а прва што треба да го брани е министерката и барем да слуша, додаде Стојаноска.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.