Голем пожар крај Атина, се евакуираат околните места

36

Голем пожар избувна крај Атина при што властите наредиле евакуација на околни места.

Пожарот во преградието Пеанија источно од Атина брзо се шири и може да се забележи утрово од главниот град.

Евакуирани се камп на островот Елафонисос како и село крај Маратон близу Атина. Најмалку 130 пожарникари со 42 возила се ангажирани за гаснење на пожарот.

Во моментот повеќе од 50 шумски пожари се активни во Грција.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.