Голем пожар во Хвар! Загина маж, пожарникарите се борат со огнените јазици (ВИДЕО)

Пред 13 часот на Хвар кај населбата Дол избувнал пожар, на лице место излегле пожарникари од ДВД Јелса, Стари Град и Хвар, а биле подигнати три кантари.

Пожарникарите побарале помош и од авиони за гаснење пожари кои пристигнале на терен и учествувале во гаснењето.

Состојбата со пожарот ја коментираше и началникот на противпожарната служба Иван Ковачевиќ.

– Во моментов се кренати три авиони. Пожарот го гаснат сите сили од островот, засега нема повик за засилување од копното. Интензивно го следиме пожарот преку системот за надзорни камери, немаме информации за директна закана за зградите – рече Ковачевиќ.

На местото на настанот ќе се врши увид за да се утврдат сите факти и околности на настанот, потврди за Далмација Данас Јерко Куревија од ПУ Сплит-Далмација.

Според неофицијални информации, загинал маж кој се обидел да го спаси багерот од пожарот, но потоа се случила трагедија.

Фото: Принтскрин/Јутуб

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.