Голем пожар во популарен шведски забавен парк

Пожар избувна денска во воден парк во изградба во еден од најголемите забавни паркови во нордискиот регион, при што огромен облак црн чад сѐ уште лебди над Гетеберг, вториот по големина град во Шведска.

Пожарот се проширил низ неколку свлечишта во паркот Лизеберг, кои допрва треба да се отворат, а полицијата и пожарникарите не можат веднаш да потврдат дали има жртви, објавија медиумите.

Евакуирани се блискиот хотел и канцелариски објекти, јави шведската новинска агенција ТТ.

Пожарот избувна во водениот парк Океана, кој требаше да биде отворен ова лето, а неговата изградба чинела 1,2 милијарди круни (10,6 милиони долари).

Пожарот започнало во делот на комплексот каде што имало четири големи тобогани.

Лизеберг, во центарот на Гетеборг, е популарна туристичка дестинација во Шведска.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.