Голем протест во Рим: „Дајте му шанса на мирот!“

Десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Рим повикувајќи за мир во Украина и барајќи од владата да ја прекине испораката на оружје во земјата која се бори против руската инвазија.
„Не за војната, не за испраќање оружје“, можеше да се прочита на големиот транспарент што го носеа околу 30.000 демонстранти, според проценката на полицијата. Демонстрантите извикуваа: „Дајте му шанса на мирот!“, пренесуваат италијанските медиуми.

Италија, една од земјите основачи на НАТО, и помага на Украина од почетокот на конфликтот на крајот на февруари, најмногу со испраќање оружје. Новата екстремно десничарска премиерка Џорџа Мелони рече дека тоа нема да се промени и дека владата планира наскоро да испрати дополнителна воена опрема.

Но, некои, вклучувајќи го и поранешниот премиер Џузепе Конте, сметаат дека Италија попрво треба да се сврти кон преговори. „Оружјето беше испратено првично со образложение дека ќе спречат ескалација“, изјави Роберто Заното, учесник во мирниот протест за АФПТВ.

„По девет месеци, сè уште се чини дека војната продолжи да ескалира. Погледнете ги фактите, испраќањето оружје не помогна да се заврши војната, туку ја охрабри“. Во петокот, министрите за надворешни работи на Г7, вклучително и Италија, ветија дека ќе продолжат да ѝ помагаат на Украина во војната со Русија.

Фото: ЕПА