Големо невреме во Осиек, ветерот носеше покриви од згради

180

Силно невреме проследено со силен дожд и грмотевици го погоди подрачјето на Осиек попладнево.

Според хрватските медиуми под еден од автомобилите додека тој стоел на паркингот се отворила дупка, па пожарникарите го извлекле за време на невремето.

Окружниот центар исто така добил неколку извештаи за поплавени подруми и куќи во градот. Започнал да паѓа и град, објави Цивилната заштита.

Денеска беше издадено портокалово предупредување за континентална Хрватска поради најавените локално изразени врнежи и грмотевици.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.