Голман од Премиер лигата пред строга казна поради нацистички поздрав

65

Голманот на Кристал Палас, Вејн Хенеси, си навлече проблеми откако се појави негова фотографија на социјалните мрежи, на која се гледа како упатува нацистички поздрав. Токму овие акции ја принудија Англиската фудбалска асоцијација (ФА) да започне истрага за случајот.

Сликата покажува како Велшанецот ја крева десната рака на начин, препознатлив за нацистите, а другата ја ставил под носот, потсетувајќи на Адолф Хитлер. Таквите дела се строго забранети, и ако Хенеси е прогласен за виновен, тој може да добие строга казна.

– Фотографијата беше направена во момент, како да сум направил несоодветен знак. Ве уверувам дека никогаш не би направил такво нешто, тоа е само случајност, изјави голманот по скандалот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.