Ѓорческа финалистка на фјучрс во Франција

149

Лина Ѓорческа ќе игра во финалето на фјучрсот во францускиот град Денен, откако во саботата во полуфиналето ја совлада Менон Арканжоли со 2-0.

Македонската тенисерка го доби првиот сет со 6:3, а во вториот беше поуспешна со 6:4.

Ѓорческа која е прва носителка на турнирот полуфиналниот меч го реши во своја полза за еден час и 16 минути игра.

Противничка на Ѓорческа во финалето закажано в недела во 15 часот ќе биде Мари Осака од Јапонија.

Турнирот во Денен е со награден фон од 25.000 американски долари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.