Ѓорческа против првата носителка во квалификациите на Вимблдон

144

Македонската тенисерка Лина Ѓореческа во првото коло од квалификациите на Вимблдон за противничка ја доби првата носителка Александра Круниќ од Србија.

Станува збор за тежок жреб, од причина што Круниќ во 2015 година играше и во 3-то коло на главниот турнир. Круниќ има 24 години и се наоѓа на 99-то место на ВТА листата.

Ѓорческа, за која ова ќе биде прв настап на тревата на Вимблдон, на ранг-листа на ВТА објавена во понеделникона се наоѓа на 180 место.

Според програмата, мечевите од 1-то коло од квалификациите во женска конкуренција треба да почнат во вторник.

Македонската тенисерка Лина Ѓореческа во првото коло од квалификациите на Вимблдон за противничка ја доби првата носителка Александра Круниќ од Србија.

Станува збор за тежок жреб, од причина што Круниќ во 2015 година играше и во 3-то коло на главниот турнир. Круниќ има 24 години и се наоѓа на 99-то место на ВТА листата.

Ѓорческа, за која ова ќе биде прв настап на тревата на Вимблдон, на ранг-листа на ВТА објавена во понеделникона се наоѓа на 180 место.

Според програмата, мечевите од 1-то коло од квалификациите во женска конкуренција треба да почнат во вторник.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.