Гостинска победа на Рома

AS Roma's British forward Tammy Abraham scores during the Italian serie A soccer match Empoli FC vs AS Roma at Carlo Castellani Stadium in Empoli, Italy, 12 September 2022 ANSA/CLAUDIO GIOVANNINI

Во последниот натпревар од шестото коло на италијанското фудбалско првенство Рома на гостувањето кај Емполи славеше со 2:1.

Рома поведе во 17 минута со погодокот на Паоло Дибала, но Емполи успеа да израмни преку Филипо Бандинели по асистенцијата на Петар Стојановиќ.

„Волчицата“ повторно дојде во водство во 71 минута кога Дибала нафрли а Тами Абрахам погоди за 2:1. Тимот на Жозе Мурињо можеше да го реши мечот во 80 минута, но Лоренцо Пелегрини не реализираше удар од белата точка, погодувајќи ја стативата.

Пеналот го направи Либерато Какаче кој го собори Ибањез. Судијата Ливио Маринели веднаш покажа на белата точка, а неговата одлука ја потврди и ВАР-от.

Емполи можеше да ја казни Рома во 84 минута, но Акпа Апкро ја погоди стативата, Само три минути подоцна овој напаѓач од Брегот на слоновата коска заработи црвен картон поради опасна игра.

На табелата водата Наполи, Аталанта и Милан со по 14 бодови, додека Удинезе и Рома имаат по 13. Емполи остана на 16-то место со четири бодови но сѐ уште е без победа. Последна 20-та е Монца со само еден бод.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.