Градоначалникот Бутарис на чело на геј парадата во Солун

112

Солунскиот грдоначалник Јанис Бутарис на чело на третта по ред Геј падара која се одржа во Солун.

Повеќе од шест илјади лица учествуваа на Парадата на гордоста.

Меѓу другите на парадата се појавија и конзулите на САД, Велика Британија, Германија, Канада, Чешка, Финска, и Португалија.

Парадата се одржа под засилена полициска контрола, а грчката црква го осуди настанот нарекувајќи го „промоција на перверзијата“.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.