Градоначалникот на Киев купил замок од 6 милиони долари во Германија

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, јавно објави дека се  стекнал раскошен замок во Хамбург, Германија во вредност од речиси 6 милиони долари, објави во неделата Strana.ua, повикувајќи се на официјалната даночна пријава на политичарот.

Документот покажува дека Кличко ја добил вилата од 750 квадратни метри на 20 декември 2023 година како подмирување на долгот од Maximum I LLC, компанија со седиште во САД, првично во сопственост на неговиот брат Владимир. Сепак, сопственоста на компанијата била пренесена на Виталиј во мај 2003 година. Куќата, чија точна цена е 227 милиони гривни, му беше префрлена на градоначалникот на Киев како единствена форма на отплата на долгот.

Виталиј Кличко е поранешен професионален боксер кој освои повеќе светски првенства во тешка категорија во текот на неговата кариера. Тој и неговиот помлад брат Владимир доминираа во боксот во тешка категорија помеѓу 2006 и 2015 година, период нашироко познат како „Ера на Кличко“.

Постариот брат објави дека се повлекува од професионалниот спорт во 2013 година и продолжи со политичка кариера, станувајќи градоначалник на Киев во 2014 година. Во интервју за Би-Би-Си во 2013 година, тој призна дека живеел во Германија 13 години. Во 2016 година беше пријавено дека тој поседува имот во Хамбург кој бил „преземен“ од неговата сопруга и ќерка, но, имотот никогаш не бил пријавен.

Во септември 2023 година, Врховната Рада на Украина усвои нацрт-закон за продолжување на електронските декларации за службениците, кој беше суспендиран по почетокот на руската воена операција во 2022 година. Претседателот Владимир Зеленски го потпиша во октомври 2023 година.

Корупцијата во Украина е под зголемена контрола на САД и ЕУ од почетокот на конфликтот со Русија, бидејќи земјата се потпира на странска помош за плаќање на државните службеници.

Во август минатата година, Зеленски започна сеопфатна воена чистка, отпуштајќи ги сите регионални воени функционери по големиот корупциски скандал во кој беа отворени 112 кривични случаи против службеници во центрите за регрутирање.

Минатиот месец, украинските службеници за спроведување на законот извршија претрес на шпанска вила вредна 4 милиони евра, која му припаѓала на поранешниот воен командант Евгениј Борисов. Утврдено е дека тој купил повеќе имоти во градот Марбела во 2022 и 2023 година со вкупна површина од 223,9 квадратни метри, според украинските органи на прогонот.

Анкетата спроведена од Меѓународниот институт за социологија во Киев минатата година покажа дека Украинците сметаат дека корупцијата е вториот најсериозен проблем на земјата по воениот конфликт.