Гранатиран е Белгород, најмалку седум лица загинаа, 19 се повредени

Бројот на загинати во украинското гранатирање на Белгород во Русија се искачи на седум, а бројот на повредени на 19, изјави шефот на регионот Вјачеслав Гладков.

Гладков на Телеграм напиша дека според последните податоци загинале седум лица, меѓу кои и едногодишно девојче.

Тој изјави дека 10 повредени се во болниците во Белгород и дека двајца се на интензивна нега во тешка состојба, додека осум повредени се во средно тешка состојба.

Гладков рече дека двајца ранети возрасни и две деца се пренесени во болниците во Москва, а пет лица се испратени дома по укажаната медицинска помош.

– Во гранатирањето беа оштетени и 57 автомобили, рече Гладков.

Украинските вооружени сили вчера попладне го гранатираа Белгород, а трговскиот центар беше тешко оштетен.

Искршено е стакло во блиското училиште, а оштетена е и инфраструктурата на стадионот.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека системи за противвоздушна одбрана синоќа пресретнале и уништиле пет украински беспилотни летала над регионот Белгород и Црното Море.

Белгород се наоѓа на западот на Русија, во близина на границата со Украина.