Гранатиран град во близина на нуклеарката Запорожје

Три лица загинаа во Енергодар, додека се очекува тим на МААЕ да ја посети нуклеарната централа, објавија официјални лица

Најмалку тројца цивили загинаа, а еден е повреден откако украински војници го гранатирале градот Енергодар во јужна Украина, објави во четвртокот руската новинска агенција РИА Новости, цитирајќи локални власти.

Веста доаѓа додека тим од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) се упатува да ја посети нуклеарна централа Запорожје лоцирана во близина на Енергодар.

Најголемата европска нуклеарна централа беше заземена од руските сили набргу откако Москва ја започна својата воена операција во соседната земја кон крајот на февруари.

Објектот, кој продолжува да работи со локален персонал, постојано е на удар, а Москва и Киев меѓусебно се обвинуваат за нападите.

Александар Волга, рускиот шеф на Енергодар, посочи дека украинска единица е распоредена во близина на градот и дека руски воени авиони ги гаѓаат нејзините ловци.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека до 60 украински командоси со чамци го преминале големиот резервоар за вода Каховка и се обиделе да ја заземат централата.

Владимир Рогов, проруски регионален функционер, ги наведе извештаите дека една од енергетските единици на централата е затворена и го обвини Киев за гранатирањето.

Дмитриј Орлов, највисокиот украински функционер одговорен за Енергодар, ја обвини Русија за гранатирање на градот и загрозување на централата.

Тимот на МААЕ се очекува да стигне до фабриката денеска.

„Тоа е мисија која се стреми да спречи нуклеарна несреќа“, изјави шефот на МААЕ Рафаел Гроси за новинарите во средата по пристигнувањето во градот Запорожје.

Гроси рече дека мисијата ќе продолжи и покрај извештаите за ескалација на теренот.

„Има зголемена воена активност во областа. Откако дојдовме досега, не застануваме“, изјави Гроси.