Гранична полиција и редари воведуваат ред во Дојран на 12.000 посетители

Гранична полиција и општински комунални редари воведуваат ред во Дојран откако викендов пристигнале околу 12.000 посетители. Според градоначалникот Ангов 80 отсто од капацитетите се полни, но разочарувачки е што туристите се однесуваат неодговорно. Се групираат и не носат заштитни маски.

Во меѓувреме во Струмица се мери температура и се делат маски на трите влеза во градот. Превентивната акција ја спроведуваат Црвен крст, СВР Струмица и Дирекцијата за заштита и спасување.

Акциите ќе продолжат и во текот на наредните денови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.