Грчката полиција истражува пријава за напад во Солун врз 12-годишен ученик од Кувајт

19

Случај со напад, веројатно расистички, во училиште во Солун истражува грчката полиција, по пријава дека 12-годишно момче од Кувајт вербално, но и со нож било нападнато од непознати лица, јави дописничката на МИА од Атина.

-Според пријавата, на пат кон училиште, двајца непознати млади лица, маскирани, му се приближиле и откако го запреле, туркајќи го на земја, вербално му се заканиле и го изгребале со нож на левата рака, соопштуваат од грчката полиција и додаваат дека се чекаат и резултатите од лекарските испитувања.

Според грчките медиуми, директорот на солунското училиште пријавил во полиција дека непознати сторители му се заканувале на 12-годишниот ученик од Кувајт да не се појави повторно во училиштето.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.