Грција поднесе барање за заем од Европскиот стабилизациски механизам

144

Грција поднесе формално барање за спасувачки заем од посебниот фонд за поддршка на еврозоната, соопшти портпаролот на Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), пренесуваат светските медиуми.

– Европскиот стабилизациски механизам го доби грчкото барање, рече тој.

Министрите за финансии од Еврогрупата треба да го разгледаат барањето, кое е формално упатено претседавачот Јерун Дејселблум, преку конференциски повик кој е закажан за денеска, јави дописникот на МИА од Атина.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.