Грк ја преминал македонска граница криејќи се во багажен простор

epa08520646 A view of cars going through the 'Evzoni' border crossing between North Macedonia and Greece, near the southern city of Gevgelija, North Macedonia, 01 July. Greece reopened the Evzoni border crossing with North Macedonia to EU citizens and from 14 other countries which are on a list approved by EU authorities. All travelers arriving to Greece are required to fill a Passenger Locator Form (PLF) at least 48 hours before check-in. The form is part of the country's planning for protection against the coronavirus disease (COVID-19) pandemic and will allow authorities to create barcodes for travelers so that testing of new arrivals can be targeted. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Регионалниот центар за гранични работи Југ поднесе кривична пријава против И.Д.(19) и Н.А.(21), двајцата од Република Грција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „недозволено преминување на државна граница“.

На 19.07.2023 на граничен премин „Богородица“, пријавените со патничко возило префрлиле државјанин на Република Грција, прикривајќи го во багажниот простор од возилото, со цел да ја избегне граничната контрола.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.