Гроси: Тимот на МААЕ продолжува кон нуклеарната централа Запорожје и покрај бомбардирањата

Тимот експерти на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) ја продолжува посетата на нуклеарната централа Запорожје, и покрај извештаите за бомбашки напади, изјави генералниот директор на организацијата Рафаел Гроси.

-Имаше воени активности, дури и утринава, пред неколку минути, но ние не запираме, изјави Гроси во Запорожје, пред да замине за нуклеарната централа, што од градот е оддалечена околу 120 километри.

Гроси кажа дека тимот на МААЕ „веднаш ќе почне со проценка на безбедносната ситуација во електраната“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.