Грозоморно убиство на крипто милионер во Бугарија, распарченото тело пронајдено од водоинсталатери

Ноќта меѓу 8 и 9 август во Софија се случило грозоморно убиство за кое е осомничен Бугаринот Веско Валчинов, деловен партнер на жртвата, 41-годишниот Кристијан Пеев.

Телото го пронашле водоинсталатери кои дошле да го исчистат одводот, а бугарските медиуми пренесуваат малку подетална верзија на настанот кој го шокираше светот.

Бугарската полиција на прес-конференција пред три дена соопшти дека иако се уште нема докази дека учествувал во ликвидацијата на Пеев, Валчинов е осомничен дека криел делови од распарченото тело на неговиот убиен пријател. Сепак, тие потоа почнаа со нешто подетална оперативна работа, што доведе до приведување на убиецот.

Ноќта меѓу 8 и 9 август во Софија се случило грозоморно убиство за кое е осомничен Бугаринот Веско Валчинов, деловен партнер на жртвата, 41-годишниот Кристијан Пеев.

Телото го пронашле водоинсталатери кои дошле да го исчистат одводот, а бугарските медиуми пренесуваат малку подетална верзија на настанот кој го шокираше светот.

Бугарската полиција на прес-конференција пред три дена соопшти дека иако се уште нема докази дека учествувал во ликвидацијата на Пеев, Валчинов е осомничен дека криел делови од распарченото тело на неговиот убиен пријател. Сепак, тие потоа почнаа со нешто подетална оперативна работа, што доведе до приведување на убиецот.

Исчезнувањето на Пеев го пријавила сестрата на Кристијан на 10 август, пишува дневниот весник Труд.

Проверени се сите контакти кои ги имал на денот кога последен пат бил виден. Еден од нив бил со неговиот пријател Веско Валчинов. Од блокот во кој живее осомничениот е отстранета камерата, при што е утврдено дека тој и Кристијан влегле во влезот во доцните попладневни часови на 8 август.

Следниот ден, Валчинов сам го напуштил истиот влез. Доаѓал дома и повторно излегувал неколку пати во текот на денот посетувајќи сомнителни места. Преку оперативната работа на полицијата тој е поврзан со Константин Суботинов кој е приведен и испрашуван. За време на распитот, тој призна дека му помогнал на Валчинов да сокрие делови од телото на Пеев така што некои од нив ги возел со својот автомобил до градот Витош и таму ги закопал. Кога сфатил дека полицијата му е зад врат, Валчинов се обидел да се сокрие во хотел во Витоша, но неговата локација била следена на неговиот мобилен телефон.

На тој начин истражителите собрале доволно докази за неговата вина и тој беше обвинет за убиство. Убиецот и жртвата биле пријатели и имале намера да започнат бизнис со криптовалути, но условот бил Веско да му ги врати долгот од 2.000 лева (околу 1.000 евра) на Кристијан.

Поранешниот келнер Валчинов претходно веќе два пати бил приведен. За време на испрашувањето, тој измислил различни верзии за бруталното злосторство, но сите се покажале лажни, според тестот со детектор за лаги. Портретот на осомничениот за убиството е направен во Полицискиот институт за психологија на МВР. Според експертите, тој е злобна и одмаздољубива личност. Ќе му биде извршено вештачење за да се утврди дали е здрав и дали е психопат или социопат.

Пеев е вториот крипто-крал кој е пронајден мртов во брутални околности во рок од еден месец. Деловите од телото на Фернандо Перез Алгаба беа пронајдени во црвен ковчег фрлен во Ингениеро Будге во Буенос Аирес на 23 јули, откако тој исчезна пет дена претходно.

На својот Инстаграм профил, Алгаба го истакна екстравагантниот начин на живот финансиран од крипто-инвестиции.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.