Груби закажа седница за новиот модел за избор на ДИК

Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби за 17.30 часот денеска ја закажа комисиската расправа за измените на Изборниот законик во делот на изборот на членовите на ДИК, по скратена постапка.

Околу можната деблокада на изборот на ДИК попладнево разговараа и четирите најголеми партии на лидерската средба во Клубот на пратеници, која заврши  без конкретен договор