ФОТОГАЛЕРИЈА: Груевски на Конгресот на ЕПП

Премиерот Никола Груевски во рамки на дводневната политичко-економска посета на Шпанија присуствуваше на Конгресот на ЕПП – Европската народна партија.

EPP-gruevski-3

Во рамки на Конгресот обраќања имаа шефови на влади членки на ЕПП, а пред политичките лидери се обрати и премиерот Груевски кој истакна дека Република Македонија ги живее и работи европските вредности, притоа посочувајќи дека македонската Влада продолжува со спроведување на длабоки политички и економски реформи насочени кон исполнување на критериумите на членство во ЕУ, подобрување на животниот стандард и квалитетот на живот.

EPP-gruevski-2

EPP-gruevski-4

EPP-gruevski-6

Премиерот учествуваше на работното претседателство на Европската народна партија кое го предводи процесот на избор за нов претседател, и заедно со останатите политички лидери од Европа гласаше за избор на нов претседател.

EPP-gruevski-7

EPP-gruevski-8

На маргините на Конгреот, Груевски оствари низа куси средби и разговори со повеќе европски политички лидери и политичари.

EPP-gruevski-9EPP-gruevski-10EPP-gruevski-11EPP-gruevski-12EPP-gruevski-13

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.