Средба Груевски – Ли: Економските односи меѓу Македонија и Кина бележат нагорен тренд

Економските односи меѓу Македонија и Кина бележат нагорен тренд и позитивен развој. Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска во Пекинг оствари средба со премиерот на Народна Република Кина, Кечијанг Ли.

gruevski-keciang-1

На средбата, како што информира владината прес служба,  соговорниците го поздравија позитивниот развој на односите меѓу Република Македонија и Народна Република Кина кои се одликуваат со пријателство, взаемно разбирање и меѓусебна поддршка. Соговорниците ги истакнаа и економските односи кои што бележат нагорен тренд и позитивен развој.

Груевски: Предложивме нови конкретни проекти за соработка

Премиерот Груевски…

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.