Груевски: Македонија нема дилема, нејзината иднина е во НАТО и ЕУ

294

Премиерот Никола Груевски, во интервју за „Прес 24“, ги дематираше анализите кои посочуваат дека Владата го сменила својот стратешки курс од ЕУ и НАТО кон РусијаТој вели дека е јасна определбата на Македонија, а тоа го кажал и на последниот народен митинг на ВМРО-ДПМНЕ, на кој присуствуваа околу 100.000 поддржувачи на актуелната политичка власт. 

„Не е точно дека не сум се произјаснил. Напротив. Тоа го сторив и на митингот на ВМРО-ДПМНЕ неодамна кога пред 100 илјади граѓани и стотици медиумски преставници од Македонија и светот, многу јасно кажав дека иднината на Македонија е во НАТО и ЕУ.Патем речено тоа го имаме демонстрирано и преку бројните наши учества во НАТО и ЕУ мисиите, како што се мисиите во Авганистан, Ирак, БиХ итн.Значи,ниту  јас ниту Владата  немаме дилеми по ова прашање.  За жал блокадата која ја имаме овие 6-7 години за членствотово НАТО и почнувањето на преговорите за членство во ЕУ, мислам дека ни направи голема штета на секаков план“, вели Груевски.

За последните настани во Куманово, и шпекулациите дека зад инцидентот стојат САД, или Германија, Франција или Британија, Груевски со став дека докази за тоа нема и  негледа зошто токму држави кои толку многу инвестирале досега во стабилноста и развојот на Македонија би помисилие да ја дестабилизираат.

Целото интервју прочитајте го на „Прес 24“

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.