Груевски ги посети повредените во силното невреме во Тетово

Груевски ги посети повредените во силното невреме во Тетово
Груевски ги посети повредените во силното невреме во Тетово

По силното невреме во Тетово, премиерот Никола Груевски синоќа итно отпатува во Тетово. Тој ја посети Голема Речица, каде штетите од поплавите се огромни. Направи увид директно од терен, разговараше со надлежните и ги посети повредените во силното невреме во Тетово хоспитализирани во тетовската болница.

Само што ја примив информацијата за невремето и големите поплави што го зафатија Тетово и Тетовско разговарав со десетина луѓе од различни институции за што побзо да им се помогне на луѓето од погодените места. Веднаш потоа, заедно со вицепремиерот Пешевски, министерот за одбрана Јолевски и министерот за внатрешни работи Чавков се упативме на местата погодени од поплавите. Бевме во Голема Речица и таму состојбата е навистина лоша. Од разговорите со жителите ми беше кажано дека дошло до излевање на реката од надојдените води. Има и информации за жртви и сакам да им упатам сочувство до семејствата на настраданите, изјави доцна синоќа премиерот Груевски по посетата на болницата.

Состојбата е најлоша во Шипковица, каде што екипи се веќе на терен и ги санираат штетите од вчерашното невреме во Тетово.

Поплавите во тетовско направија огромни штети
Поплавите во тетовско направија огромни штети

Ние ќе одиме да видиме каква е состојбата. Ја посетивме и тетовската болница каде од директорот бевме информирани дека тука биле донесени две починати лица, како и девет повредени, од кои едно е испратено во Скопје поради тежината на повредите и едно е задржано за лекување тука. Жалам што се случи ова, но максимално се ангажирани сите инстутуции и на централно и на локално ниво да им се помогне на луѓето во погодените места, истакна премиерот Груевски.

 

За денеска е закажана и владина седница по повод предизвиканите поплави од обилните врнежи и невреме на која ќе се разгледаат состојбите и ќе се утврдуваат натамошните активности, пред се помошта за населението и субјектите.

 

Повеќе за силното невреме во Тетово  прочитате на овој линк:

Силното невреме во тетовско зеде четири жртви