Македонија,Политика

Груевски во Унгарија на работна сесија со десничарските партии

Груевски во Унгарија на работна сесија со десничарските партии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски заедно со партиска делегација во чиј состав се Никола Попоски и Александар Николоски ќе присуствува во унгарската престолнина Будимпешта, на работната сесија која ја организира унгарскиот премиер Виктор Орбан со десничарските партии од Балканот.

Освен Груевски, се очекува да присуствува и поранешниот премиер и претседател на словенечката демократска партија Јанез Јанша, Небојша Стефановиќ од Србија, поранешниот премиер на Албанија, Сали Бериша, како и преставници од други политички партии.

Покрај воведното обраќање на премиерот Орбан, свое излагање ќе има и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Тема на работната сесија е интеграција на Балканот, постигнување на стабилност и глобалните предизвици со кој се соочува регионот.