Груевски за РАИ: Во затвор сигурно ќе ме убиеја

161

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој е во Унгарија, даде интервју за РАИ во кое зборува за политичкиот прогон.

Случајот за кој бев обвинет е фалсификуван, знаев дека има план да ме убијат зад решетки. Не можам сега да обезбедам детали, но но секогаш има некој на кого не му одговарате, вели Груевски.

Груевски во интервјуто кажува дека пред да ја напушти земјата испратил писмо до Јоханес Хан и до Федерика Могерини, дури и на германската канцеларка Ангела Меркел, за да испратат судија во пензија да го види случајот. Убеден бил дека ЕУ не ги прочитало документите.

Решив да дојдам во Унгарија зошто има независни институции, вели тој за РАИ.

И понатаму е противник на Договорот со Грција:

Немаше руско влијание врз мене и мојата партија, вели Груевски.

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски кој е во Унгарија, даде интервју за РАИ во кое зборува за политичкиот прогон.

Случајот за кој бев обвинет е фалсификуван, знаев дека има план да ме убијат зад решетки. Не можам сега да обезбедам детали, но но секогаш има некој на кого не му одговарате, вели Груевски.

Груевски во интервјуто кажува дека пред да ја напушти земјата испратил писмо до Јоханес Хан и до Федерика Могерини, дури и на германската канцеларка Ангела Меркел, за да испратат судија во пензија да го види случајот. Убеден бил дека ЕУ не ги прочитало документите.

Решив да дојдам во Унгарија зошто има независни институции, вели тој за РАИ.

И понатаму е противник на Договорот со Грција:

Немаше руско влијание врз мене и мојата партија, вели Груевски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.