Група европски земји предводени од Полска го повикуваат Киев да стави крај на конфликтот

Група европски земји предводени од Полска го повикуваат украинскиот претседател Вoлoдимир Зеленски да го прекине конфликтот, напиша американскиот истражувачки новинар Сејмур Херш на својата веб-страница.

„Оваа група е предводена од Полска. Таа тивко го повикува Зеленски да најде начин да ја заврши војната – дури и со оставка, доколку е потребно“, истакна Херш.

Според него, групата ја сочинуваат балтичките земји и источноевропските земји, вклучувајќи ги Унгарија, Летонија, Литванија и Естонија.

Херш додаде дека украинскиот претседател „не попушта“ и „почнува да ја губи поддршката од своите соседи“.

Американскиот новинар претходно, цитирајќи свои извори, рече дека Украина е во тешка ситуација и дека времетраењето на конфликтот зависи само од бројот на животи на Украина кои Зеленски бил подготвен да ги жртвува. Херш додаде дека конфликтот продолжува бидејќи американскиот претседател Џо Бајден „одлучил да победи во Украина“.

На 8 февруари, Херш напиша во една статија, цитирајќи извор, дека нуркачите на американската морнарица, со помош на норвешки специјалисти, поставиле експлозивни направи под гасоводите Северен тек 1 и 2 со помош на норвешки специјалисти под „превезот“ на Вежба BALTOPS во јуни 2022 година. Според Херш, американскиот претседател Џо Бајден донел одлука за спроведување на операцијата по деветмесечни консултации со претставници на националната безбедност.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.