Група мигранти пукале кон специјалната хрватска полиција на границата со БиХ

Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Специјалци на должност на границата со Босна и Херцеговина во областа на округот Карловац им пријавиле на своите власти дека од група мигранти кои вчера попладне биле одбиени од Босна и Херцеговина било пукани, објави Јутарњи лист.

Првата пријава до ПУ Карловац дошла околу 15.40 часот, во која припадниците на СЈП Осиек пријавиле дека одбиле група мигранти во пограничниот град Корански Луг во областа Цетинград, село лоцирано на самата граница со Босна и Херцеговина.

Воедно, тоа е и почетна точка на мигрантската рута низ Хрватска, а од другата страна на границата се наоѓаат градот Штурлиќ и Хаџин Поток помеѓу Велика Кладуша и Бихаќ, што на мигрантите им се чини дека е најдобра локација за нелегален влез во Република Хрватска.

Дали во нив пукале мигранти, можеби шверцер или некој друг, засега не е познато, но тоа би можело да биде откриено наскоро, бидејќи полицијата на двете земји го истражува случајот.

Специјалните сили Осиек наведуваат дека истрелот дошол откако групата одбиени мигранти се упатиле кон Босна и Херцеговина од демаркационата линија меѓу двете држави. Тие самите не го виделе чинот, но слушнале истрел од огнено оружје, а потоа звук на зрно што удира во гранка во настрешницата од хрватската страна, во непосредна близина на хрватските полицајци.

По овој настан вчера, истото попладне сплитските специјалци, кои исто така дежураат на тоа поле, пријавиле дека слушнале уште два истрела од страната на границата на БиХ, но за разлика од нивните колеги од Осиек, велат тие. дека нема индиции дека истрелите биле насочени кон нив.

Досега и покрај зголемениот прилив на мигранти од почетокот на годинава и неколку десетици илјади лица кои илегално влегле во Република Хрватска, не е евидентиран ниту еден прекршок или кривично дело за кое би биле осомничени.

Помеѓу самите мигрантски групи имало расправии и конфликти, но не било забележано дека тие биле агресивни кон локалното население или кон полицијата, а особено не дека користеле огнено оружје.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.