Гуаидо ќе ги бојкотира предвремени избори

24

Лидерот на опозицијата во Венецуела, Хуан Гуаидо изјави дека политичките опоненти на претседателот Николас Мадуро нема да учествуваат на предвремени избори.

– Секои избори додека Мадуро е на власт би биле фарса, посочи Гуаидо.

Актуелната власт во Венецуела најави парламентарни извори на почетокот од идната година.

Во 2015 година, опозицијата освои двотретинско мнозинство во Конгресот и ја презеде контролата врз Парламентот првпат по 16 години.

Владата на Мадуро не призна ниту една од одлуките на Парламентот, а Врховниот суд ја поништи секоја одобрена мерка.

Изборите за Конгресот се одржуваат на секои пет години и не се предвидени пред декември 2020 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.