Гутереш: Само вакцина може да го врати чувството за нормалност во светот

22

Сигурна и ефикасна вакцина ќе биде единственото средство што ќе овозможи да се врати чувството за нормалност во светот, изјави  синоќа генералниот секретар на ОН. Антонио Гутериш, изразувајќи надеж дека тоа ќе се случи пред крајот на годината, пренесоа француските медиуми.

„Таквата вакцина ќе спаси милиони човечки животи и ќе заштеди милијарди долари”, рече  тој во видеоконференцискиот разговор со претставници на педесетина африкански земји.

Првиот оперативец на светската организација ги поздрави напорите на неколку африкански влади за олеснување на  последиците од пандемијата.

Меѓу нив тој ги посочи Уганда, која го одложи плаќањето на данокот за бизнисот, Намибија, која дава помош на луѓето кои ја загубиле својата работа, како и Кабо Верде, која обезбедува помош во храна и Египет, која ги намали даноците во индустријата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.