Гужва на патиштата, сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по наместа влажни коловози. Како што информираат од АМСМ, интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Одрони на дел од патните правци

Одрони на дел од патните правци
Одрони на дел од патните правци

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по наместа влажни коловози, АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Кочани – Делчево, Виница – Берово, каде е можна почеста појава на одрони.

Затворена делницата Свети Николе – Кадрифаково, од Велес до Скопје по една лента

Поради градежни работи целосно е затворен патот Свети Николе – Кадрифаково. До целосно завршување на активностите (период од 2 години) делницата целосно ќе биде затворена, на потег км 28+520 (Свети Николе) до км 38+500 (постојана клучка Кадрифаково), со пренасочување на сообраќајот преку регионалниот пат P 1204.

Од Велес до Скопје по една лента
Од Велес до Скопје по една лента

Поради изведување работи на мостовите и асфалтирање на патниот правец Велес – Скопје (од Штипска клучка до тунелот Катланово) сообраќајот се одвива по една коловозна лента, за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

Поради извршување на градежни активности на државниот пат А3, делница Велес – Кадрифаково, сообраќајот се одвива под времен режим на сообраќај, и тоа: од крајот на трета лента (депонија Велес) до с. Лозово и од с.Лозово преку с.Сарамзалино до клучка Кадрифаково.

На сите овие патни правци за изведувањето на градежните работи има поставено соодветна патна и сообраќајна сигнализација.