Хјустон конечно славеше на гости

16

Хјустон Рокитс извојува победа против Торонто Рапторс во најинтересниот натпревар во НБА лигата, одигран рано утрото во петокот.

Тексашаните прекинаа серија од три гостински порази по ред.

Канадскиот тим во одбраната се фокусураше на неутрализација на Џејмс Харден, постојано го удвојуваа, па затоа „Брадата“ даде за него скромни 23 поени. Но, „ракетите“ покажаа дека имаат и други квалитетни играчи, па Расел Вестбрук направи трипл-дабл, Бен Мек Лемор уфрли 28 поени, а Пи Џеј Такер имаше 18 поени и 11 скока.

Резултати од натпреварите од НБА лигата одиграни ноќта четврток кон петок: Вашингтон – Филаделфија 119:113, Њујорк – Денвер 92:129, Торонто – Хјустон 109:119, Њу Орлеанс – Феникс 132:139. 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.